Menu

 

 

facebook-pro-01-535x535

Po Latavos kraštą

IMG 4914Simboliška,- Lietuvai minint Baltijos kelio 25 -metį, siaurukas vežė žygio dviračiais dalyvius į Latavos kraštą. Čia teka Latava, manoma jos vardu vadinama mūsų šalis: Latava – Lietuva.

"Pakrikštyti" švelnaus lietaus iš Pagojės stotelės žygeiviai leidosi užburiančio grožio  baltais vieškelėliais. Pasišlakstę gaiviu Latavos vandenėliu, keliauninkai užkopė į Palatavio piliakalnį. Pasak istoriko Tomo Baranausko tai labiausiai tikėtina karalių Mindaugo ir Mortos karūnavimo vieta.  Pasižvalgę po Kiaušagalio, Pienagalio ir Latavėnų apylinkes, iškylos dalyviai pietavo  prie Šv. Pranciškaus Asyžiečio stogastulpio vyskupo P. A. Baltakio tėviškėje, o po  pietų poilsio mielai bendravo su  Rūta  Malikėnaite - Kijeve gyvenančia lietuve, kurią daugelis pažįstame iš televizijos reportažų Maidano įvykių metu. Susitikimo metu plazdėjo Ukrainos vėliava, nes ši diena  ir Ukrainos vėliavos diena. Iškylos dalyvius pasveikino  Latavos krašto išeivis, kraštotyrininkas,  istorinės literatūros leidėjas Virginijus  Strolia, kurio iniciatyva Latavos krašto palikimą ženklina sakralinės skulptūros.

Apžiūrėta Latavėnų dvaravietė ir atminimo ženklas su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių ir Lenkijos karalių portretų kopijomis. Kadaise - 1933 m  Latavėnų dvaro savininkas, šaulys  Jonas Okuličius padovanojo vertingą istorinių portretų kolekciją Šiaulių „Aušros“ muziejui. Tuomet jam buvo vos 23 metai ...  Praėjo dešimtmetis ir šis optimizmo kupinas filantropas su šeima atsidūrė Sibire. O kai atrodė, kad sunkiausios negandos praeityje ir vėl bus galima sušilti po savo namų stogu Latavėnuose, šimtamečių liepų alėja kadaise  vedusi į jaukius namus baigėsi dykyne ...  Mažas medinis dvarelis buvo išdraskytas ir  ištąsytas gabalais,  kad nebūtų vilties šeimai kada nors sugrįžti.  Vėliau  šeima  atstatė kryžių Jono Okuličiaus pastatytą liepų alėjos pradžioje, dedikavo jį Latavėnų tremtinių atminimui  ir pasirašė: „Amžiams praradę tėvynę vaikai“... Besisvečiuojant Latavėnuose dangus pradėjo verkti.

Sulyti žygeiviai   mynė pedalus link Troškūnų. Čia -  vienuolyno architektūriniame  ansamblyje - juos sutiko  broliai Marijus ir Elegijus  patarnavę sūrių ir giros degustacijoje, surengtoje  XVIII a. rūsiuose.

Debesys išsisklaidė ir keliauninkai traukė link Troškūnų stotelės. Senoji stotelė  svečius pasitiko su akordeono muzika. Glostomi saulės spindulių iškylautojai  krovė dviračius į traukinuko platformas ir išvyko  į Panevėžį.

Iškyla truko 10 valandų, dviračiais numynėme 27 kilometrus, dalyvavo 80 dviratininkų.

ASG informacija

Latavos2014