Menu

 

 

facebook-pro-01-535x535

Karaliaus Mindaugo šventė

 

Istorijos pamokos – linksmai ir išradingai

 

Meilė Tėvynei, jos istorijai, kultūrai, gamtai gali tilpti į vieną dieną – Valstybės dieną. Jau septintą kartą Karaliaus Mindaugo Karūnavimo dieną, liepos 6-ąją, Aukštaitijos siaurasis geležinkelis organizavo kelionę į Anykščių rajone stūksantį Palatavio piliakalnį, ant kurio, kaip teigia kai kurie istorikai, buvo karūnuotas  Lietuvos karalius Mindaugas. Iki Anykščių keliautojai važiavo traukinuku, o po to vaizdingo kraštovaizdžio keliukais mynė dviračius iki pat Palatavio piliakalnio. Kelionė kasmet tampa vis populiaresnė ir šįmet buvo tiek norinčių, kad visi nesutilpo į siauruko vagonus, nors jų ir papildomai buvo prikabinta, todėl iki Anykščių geležinkelio stoties kai kurie važiavo nuosavu transportu.

Važiavimas dviračiais iki piliakalnio buvo įspūdingas - su maudynėmis Anykštos, Šventosios upėse, apžiūrint įdomius gamtos objektus, apsilankant Arklio muziejuje, kur norintys galėjo susipažinti su keramikos, audimo, medžio drožybos paslaptimis, sužinoti viską apie arklius ir jais pajodinėti, paskanauti lietuviškų patiekalų.

Karaliaus Mindaugo karūnavimui skirta ceremonija ant Palatavio piliakalnio žavėjo į vieną visumą sujungtais įvairiais žanrais ir sukurta didinga atmosfera, menančia senovę. Karaliaus Mindaugo ir karalienės Mortos sostai buvo išpuošti lelijų žiedais, o ceremonijos metu visi keliauninkai juos galėjo apkaišyti lauko gėlėmis, klausytis istorikų ir kraštotyrininkų pasakojimų, egzotiškų dambrelio melodijų. Didelį įspūdį padarė teatralizuoti Just. Marcinkevičiaus „Mindaugo“ skaitymai. Susirinkusiuosius pasveikino Anykščių vicemeras D. Krikštaponis, piliakalnio suradimo istoriją paporino A. Baranausko ir A. Vienuolio – Žukausko memorialinio muziejaus muziejininkas, Troškūnų parapijos maršalka Raimondas Guobis ir Lietuvos edukologijos universiteto Istorijos fakulteto lektorius Tomas Baranauskas, Anykščių Stanislovo ir Liudvikos Didžiulių bibliotekos vadovas Romas Kutka.

Šventę vainikavo karališka puota.

Pailsėję, gavę vertingų žinių, pasivaišinę keliauninkai vėl sėdo ant dviračių. Pakeliui dar pabraidžioję Latavos upelyje, pasiekė Pagojės stotelę, sėdo į traukinuką ir grįžo į Panevėžį.


 Virginija Januševičienė